Krv iz pupkovine desetljećima se pohranjuje u nadi da će se njene matične stanice upotrebljavati u liječenju različitih bolesti. Iako se već koristi za transplantacije kod maligniteta krvi i nasljednih bolesti, najuzbudljiviji dio, njezina primjena u regenerativnoj medicine, sada počinje pokazivati stvarne kliničke koristi.

Istraživanja regenerativne upotrebe krvi iz pupkovine, naročito za neurološke poremećaje poput cerebralne paralize (CP), traju više od 15 godina. Prva klinička ispitivanja započela su 2005. godine, ali su napredovala sporo zbog:

- različitih metoda liječenja i doziranja stanica

- ograničenog broja sudionika

- nedostatka sredstava i podrške

- varijabilnosti u kvaliteti doza koje djeca dobivaju (vlastita, donorska, iz krvi ili tkiva pupkovine).

Proboj u 2025. godini

Proljeće 2025. godine donijelo je prekretnicu: dvije nezavisne meta-analize (istraživanja koja sabiru podatke više kliničkih studija) pokazale su da terapije stanicama iz krvi pupkovine imaju značajne koristi kod djece s cerebralnom paralizom.

Jedna studija, objavljena u prestižnom časopisu Pediatrics, analizirala je rezultate 8 kliničkih ispitivanja i pokazala:

- značajna poboljšanja u motoričkim sposobnostima djece koja su primila infuziju vlastite krvi iz pupkovine

- najveće koristi su viđene kod djece koja su primila veće doze stanica (iznad 2 x 10⁷ stanica po kg tjelesne mase).

Ovo je posebno važno zbog toga što:

- cerebralna paraliza pogađa oko 1 na svakih 345 djece u SAD-u, što je otprilike 10–15 % prijevremeno rođenih beba,

- do sada nije bilo efikasnih regenerativnih tretmana za ovu dijagnozu.

Roditelji koji su sačuvali krv iz pupkovine svoje djece sada imaju dokaze da ona može imati klinički značaj.

U međuvremenu, sve veći broj zemalja omogućuje terapiju krvlju iz pupkovine za cerebralnu paralizu putem raznih programa. U Sjedinjenim Američkim Državama, grupa dr. Joanne Kurtzberg, na Sveučilištu Duke, nudi terapiju za cerebralnu paralizu krvlju iz pupkovine putem programa proširenog pristupa od 2017. godine. Sudionici programa Duke sami pokrivaju medicinske troškove liječenja. Najveća mreža banaka krvi iz pupkovine u Europi, FamiCord Group, surađuje sa Sveučilišnom dječjom bolnicom u Lublinu, u Poljskoj, kako bi osigurala  pristup terapiji krvlju iz pupkovine za cerebralnu paralizu. Program je reguliran pravilima o izuzeću od bolničke terapije i dostupan je besplatno djeci čija se krv iz pupkovine čuva u bankama FamiCord grupe i koja imaju osiguran pristup tom liječenju za vrijeme trajanja pohrane. Od travnja 2025. godine, Australija je objavila prvog sudionika na regulatornom putu koji je omogućio djetetu s cerebralnom paralizom da primi vlastitu krv iz pupkovine.

Nakon godina očekivanja i istraživanja, pohrana krvi iz pupkovine počinje ispunjavati svoje obećanje u području regenerativne medicine. Klinički dokazi sada potvrđuju da terapija vlastitom krvi može pomoći djeci s cerebralnom paralizom, posebno ako se primijeni pravovremeno i u adekvatnoj dozi. Ovo je veliki korak za roditelje, liječnike i znanstvenike koji vjeruju u budućnost matičnih stanica iz pupkovine.

Prethodnih godina, posredstvom Bio Save Fondacije, organizirane su terapijske primjene matičnih stanica za liječenje osmero djece uzrasta 6-7 godina iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Albanije koja su imala pohranjene uzorke u Bio Save-u, kao i u Cryo Save-u.

Kao neprofitna organizacija, Bio Save Fondacija više od 10 godina pruža podršku i pomoć roditeljima i djeci iz Srbije i regije, čija se oboljenja mogu liječiti matičnim stanicama iz pupkovine bez obzira na to u kojoj je banci pohranjen uzorak matičnih stanica i time je Bio Save Fondacija jedina fondacija tog tipa u regiji.

Autor: dr Frances Verter, jun 2025.                                                                                            Izvor: Parents Guide to Cord Blood Foundation                                                                   Preveo i prilagodio: dr Kristian Martin, BioSave Foundation

Medicinski tim Izvorne Celice i Bio Save Fondacije bio je dio organizacije terapije matičnim stanicama trogodišnjeg dječaka Liama. Nakon mjesec i pol dana od Liamove prve terapije, njegov položaj tijela je mnogo bolji, kao i kontakt očima te Liam ima jači imunosni sustav i puno bolje reagira na događanja u okolini. Zabilježeno je manje trzanja, koja su ranije bila prisutna, i s leđa je prešao na bok, što mu nikada ranije nije uspjelo. Ponosni smo što smo u mogućnosti biti dio njihove priče i radujemo se svakom novom Liamovom napretku. Više o Liamu i njegovoj obitelji možete pročitati na:  https://biosave.rs/blog/liamov-napredak-nakon-prve-terapije-maticnim-celijama